Business Manager: Russell Harper ( )

IBEW Local 457 Officers and Representatives

IBEW Local 457

Officers

Business Manager/ Financial Secretary       Keith Harris

Assistant Business Manager                        Scott McCoy

President                                                  Shamus Mara

Vice President                                           Brian Coggshall

Treasurer                                                  Joe Tribuzio

Recording Secretary                                   Amy Horton

 

Executive Board Members

Teal Book                                     Mike Kozyra

Teal Book                                     Joe Uhouse

Teal Book                                     Mark Longo

Teal Book                                     Jeff Burnham

Teal Book                                     Tom Penfield

Teal Book                                     Jeremy Rose

Test/ Tech                                   Frank Ranfone

Convex                                         Bill Foley

Yankee Gas/ NRG/ GDF Suez         Jose Raspardo

Norwich                                        Steve Lee

Wallingford                                   Will Brown

 

Representatives

Convex

ABA             John Leahy

Steward      Dan Fydenkevez

 

Eversource Dispatch

ABA           Mike Aresco

Steward     Andy Buonaiuto

Steward     Edward Kowalczyk, Jr.

 

Eversource Teal Book 

Admin Group

ABA                             Amy Czlapinski

Steward- Hartford        Yadira Lipschitz

Steward- New Britain    Diane Weckesser

Steward- Tolland          Catherine Baumann

 

Berlin

Steward- Building Maintenance    Timothy Walsh

Steward- Central Warehouse        Hamed Ayala

Steward- Garage                         Mike Ruvulo

 

Cheshire

Steward- Meter Service       Mike Granger

 

Circuit Owners

Steward         Brandon Chafee

 

Danielson

ABA         Mike Kozyra

 

East Hampton

ABA                       Scott Strayhorn

Chief Steward        Robert Leach, Jr.

Steward                 Tom Fornabi

Steward                 Jeremy Stachelsky

 

Hartford

ABA                                 Scott Manley

Steward- Meter Service    Carlo Perugini

Steward- OH Lines            Roberto Zapata

Steward- Substation         Vincent DiMauro

Steward- Underground      Todd Lynch

Steward- Underground      Sherman Kalanquin

 

Madison

ABA                                   Jeff Burnham

Steward- Electric               Robert Back

Steward- Meter Service      Matt Russo

 

New Britain Electric Meter Lab

Steward         Frank Conaci

 

New London

Chief Steward           Gregory Standish

Steward- Electric      William Yuhas

 

RSE- West

Steward       Denis Russo

RSE- East

Steward       Mike Cassidy

 

RSO

ABA                         Tom Penfield

ABA                         Shamus Mara

Steward- Zone 1      Christopher Weske

 

System Projects (East/ Central)

ABA      Joe Uhouse

 

Technical Group

ABA                                           Nelson Blanco

Steward- Cheshire Techs            Joe Tribuzio

Steward- Madison Techs             Paul DiIorio

Steward- Tolland New Service    Matt Grindle

 

Test Group

ABA             Frank Ranfone

Steward      Larry Jenkins

Steward      Justin Niderno

 

Tolland/ East Windsor

ABA                               Tom Hepton

Steward- Electricians     David Marquis

Steward- Line                Paul Smith

 

Windsor Area

Steward       Edward Polowitzer

 

Yankee Gas

Danielson

Steward        Jamie Waldron

 

East Windsor

Steward        Brian Rockefeller

 

Meriden

ABA                                     Jose Raspardo

Chief Steward                      Alan Raia

Steward- Clerical                 Ann Berry

Steward- Distribution           Michael Calabro

Steward- Meter & Service     Mike Kulesza

 

Waterford

Steward      Tom Morn

 

NRG, Energy Inc.

ABA                    Allen Darling

Chief Steward     Edson Richardson

 

City of Norwich

ABA                                                      Steve Lee

Steward                                                Tracy Hardy

Steward- Meter Reader/ Field Services   Richard Canova

Steward- Line Division                           John Benoit

 

Town of Wallingford

ABA                              Tony Delgrego

Steward- Clerical          Irene Warner

Steward- Production     Ron Hazen

Steward- Production     Cantrece Adams