Business Manager: Russell Harper ( )

IBEW Local 457 Officers and Staff

     
IBEW Local 457 Officers    
Business Manager/ Financial Secretary Keith Harris  
Assistant Business Manager    
President Paul Gagnon  
Vice President Shamus Mara  
Treasurer John Leahy  
Recording Secretary Joe Tribuzio  

Executive Board Members
   
Area Name  
Wallingford Fred Andrulat  
Norwich Steve Lee  
Blue Book Brian Coggshall  
Blue Book Mike Kozyra  
Blue Book Scott McCoy  
Blue Book Paul Smith  
Green Book Jeff Burnham  
Green Book Tom Penfield  
Convex/ DSO Bill Foley  
Test/ Tech Frank Ranfone  
Yankee Gas/ NRG/ GDF Suez Alan Raia  

Union Representatives
   
Teal Book    
Area Title Name
Admin ABA                  Amy Czlapinski      
Admin- Tolland Steward Catherine Baumann
Admin- Hartford Steward None
Admin- New London Steward None
Berlin ABA None
Berlin Central Warehouse Steward Hamed Ayala
Berlin Garage Steward Mike Ruvulo
Berlin Electric Steward  
Berlin Building Maintenance Steward Timothy Walsh
Cheshire ABA Roger Cohen
Cheshire Meter Service Steward Mike Granger
Cheshire OH Line Steward  
Circuit Owners/ Engineers Steward Brandon Chafee
Danielson ABA Mike Kozyra
East Hampton ABA Scott Strayhorn
East Hampton Chief Steward Robert Leach
East Hampton Steward Jeremy Stachelsky
East Hampton- Electricians Steward Tom Fornabi
Hartford ABA Scott Manley
Hartford Steward Carlo Perugini
Hartford OH Lines Steward Roberto Zapata
Hartford Underground Steward Todd Lynch
Hartford Underground Steward Sherman Kalanquin
Madison ABA Jeff Burnham
Madison Electric Steward Robert Back
Madison Meter Service Steward Matt Russo
New Britain Electric Meter Lab Steward Frank Conaci
New London ABA Scott McCoy
New London Chief Steward Gregory Standish
New London Electric Steward William Yuhas, Jr.
RSO Electricians East Steward Dave Marquis
RSO Electricians West Steward Denis Russo
RSO Line ABA Tom Penfield
RSO Line ABA Shamus Mara
RSO Line Zone 1 Steward Christopher Weske
System Projects (East/ Central) ABA Joe Uhouse
Tolland/ East Windsor ABA Tom Hepton
Tolland Line Steward Paul Smith
Tolland Garage Steward None
Tolland Electricians Steward None
Windsor Area- Wethersfield Buildings Steward Ed Polowitzer
Technical ABA Nick Kamm
Cheshire Techs Steward Joe Tribuzio
Hartford Techs Steward Nelson Blanco
Madison Techs Steward Paul DiIorio
Tolland New Service Steward Matt Grindle
Willimantic New Service Steward Scott Cormier
Test  ABA Butch Ives
Central Test Steward Larry Jenkins
Eastern Test Steward Frank Ranfone

Dispatch
   
  Title Name
  Steward Mike Aresco
  Steward Andrew Buonaiuto
  Steward Ed Kowalczyk, Jr.

Convex
   
  Title Name
  ABA John Leahy
  Steward Dan Fydenkevez

Yankee Gas
   
Area Title Name
Danielson ABA None
Danielson Steward James Waldron
East Windsor ABA None
East Windsor Steward Brian Rockefeller
Meriden ABA Jose Raspardo
Meriden Clerical Steward Ann Berry
Meriden Construction Group Steward Kevin Talbot
Meriden Distribution Steward Michael Calabro
Meriden Meter & Service Steward Michael Kulesza

NRG Energy, Inc
   
  Title Name
  ABA Allen Darling
  Chief Steward Edson Richardson

City of Norwich DPU
   
Area Title Name
DPU ABA Christopher Golas
DPU Steward Tracy Hardy
DPU Customer Service Steward Aggie Grant
DPU Line Division Steward None
DPU Meter Reader/ Field Services Steward Richard Canova, Jr.

Town of Wallingford Electric 
   
Area Title Name
Electric Production/ Clerical ABA Tony Delgrego
Clerical Steward Irene Warner
Electric Production Steward Ron Hazen